Zarządzanie urządzeniami mobilnymi Apple cz. 1

Już po wakacjach. Czas się wziąć do pracy.

Jak większość z nas pewnie zauważyła, czas komputerów, w szczególności komputerów stacjonarnych powoli dobiega końca. Jeszcze komputery przenośne jakoś się trzymają ale ich sprzedaż w porównaniu z różnymi tabletami, smartfonami itp. ciągle maleje. Apple produkuje kilka typów tego typu urządzeń: iPod touch, iPhone i iPad. O zarządzaniu tymi urządzeniami będziemy się zajmować w ciągu najbliższych dni.

Zdecydowaliśmy się nie omawiać pracy urządzenia mobilnego bez komputera. Praca taka jest możliwa ale dość ryzykowna – w przypadku awarii lub utraty urządzenia tracimy wszystkie dane zapisane na tym urządzeniu.

Na początek najprostszy sposób zarządzania urządzeniem – za pomocą programu iTunes (do pobrania ze strony http://www.apple.com/itunes/ w wersji dla Maka i dla Windows). Za pomocą tego programu zarządzamy zawartością urządzenia, synchronizacją jego danych z danymi innych urządzeń (np. komputerów), kopiami zapasowymi.

Co będzie nam potrzebne oprócz samych urządzeń?

Konieczne do pracy z tego typu urządzeniami jest Apple ID – unikalny identyfikator (nazwa lub adres e-mail). Ważne jest jedno – nie powinniśmy mieć zbyt wielu Apple ID. Musimy wiedzieć, że Apple nie przewiduje przenoszenia zakupionych produktów (oprogramowania, muzyki, filmów itd.) z jednego konta na drugie. I lepiej o tym pamiętać. Oprócz tego w czasie normalnego tworzenia konta będziemy pytani o numer dane karty kredytowej – za pomocą Apple ID będziemy mogli kupować produkty w iTunes Store i App Store. Zapłata za zakupy będzie automatycznie obciążała naszą kartę kredytową.

Na temat tworzenia Apple ID można poczytać tutaj:

http://support.apple.com/kb/HT2731?viewlocale=pl_PL

Jeśli nie mamy karty kredytowej lub nie chcemy dokonywać zakupów (chcemy pobierać tylko treści bezpłatne) powinniśmy zapoznać się z artykułem:

http://support.apple.com/kb/HT2534?viewlocale=pl_PL

Po zainstalowaniu iTunes na komputerze podłączamy urządzenie do portu USB (kabelkiem USB dostarczonym z urządzeniem – tego samego kabelka używamy do podłączenia zasilacza do urządzenia). Powinien uruchomić się program iTunes. Jeśli urządzenie zostało podłączone do komputera po raz pierwszy zostaniemy zapytani, czy chcemy zarządzać tym urządzeniem za pomocą tego komputera i czy chcemy wykonywać kopie zapasowa urządzenia na tym komputerze (kopie mogą być szyfrowane, o czym jeszcze trochę później).

Po podłączeniu zarządzanego urządzenia ekran iTunes wygląda mniej więcej tak:

itunes_1Jeśli, tak jak na powyższym obrazku wybrane jest Podsumowanie, widzimy podstawowe informacje o urządzeniu: model, numer seryjny, ewentualny numer telefonu, wersję oprogramowania systemowego oraz możliwość uaktualnienia tego oprogramowania. Istnieje możliwość wykonywania kopii zapasowych w chmurze (iCloud – applowska darmowa usługa – dobrze mieć konto w iCloud). Ale trzeba uważać, bo nie będzie wykonana kopia wszystkich danych, tylko tych, które Apple uznał za najważniejsze dla nas.

Oprócz tego w tym oknie widzimy jeszcze kilka innych opcji związanych z synchronizacją urządzenia z tym komputerem. Na samym dole jest przycisk pozwalający ustawić parametry pracy dla użytkowników z pewnymi trudnościami w normalnej pracy – np. dla niedowidzących.

Czasem może się zdarzyć, że nasze urządzenie „zwariuje”. Wówczas powinniśmy je przywrócić do ustawień fabrycznych i odtworzyć zawartość z kopii zapasowej. Aby to zrobić korzystamy z przycisku Odtwórz iPhone’a (iPada itp.) a później Odtwórz kopię zapasową.

Jeszcze kilka słów o kopiach zapasowych. Jak zostało napisane wcześniej, kopie zapasowe mogą być szyfrowane. Jest to dodatkowe zabezpieczenie naszych danych z urządzenia. Wiedzieć też powinniśmy o tym, że w nieszyfrowanej kopii zapasowej nie będą przechowywane żadne hasła pamiętane przez system urządzenia mobilnego (np. hasła do kont pocztowych, VPN itp.)

 

Nietrudno zauważyć, że oprócz zakładki Podsumowanie jest jeszcze kilka innych.

I tak w zakładce Informacje ustawiamy sposób synchronizacji kontaktów, kalendarzy, kont pocztowych, zakładek Safari.

Zakładki Programy, Dźwięki, Muzyka itd. służą do synchronizacji wybranej kategorii produktów. Wiedzieć trzeba, że w zakładce Dźwięki znajdą się też nasze własne dzwonki wykorzystywane przez urządzenie.

Ten wpis został opublikowany w kategorii iPad, iPhone..., Rozważania o maczkach. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.