Zarządzanie urządzeniami mobilnymi Apple cz. 3

Teraz nadeszła pora na opisanie dwóch pozostałych trybów pracy Apple Configurator.

2. Tryb Supervise

ac2_6

Przygotowaliśmy już urządzenia mobilne. W czasie przygotowywania zaznaczyliśmy, że chcemy nimi zarządzać. Używamy ich jakiś czas, dochodzimy do wniosku, że powinniśmy trochę poprawić ich konfigurację – dodać lub usunąć jakiś program, zmienić nazwę urządzenia, zainstalować lub usunąć profil. To wszystko możemy zrobić wykorzystując drugi tryb pracy Apple Configurator – tryb Supervise.

Okno tego trybu jest podzielone na trzy kolumny – pierwsza to grupy urządzeń, druga to lista urządzeń należących do zaznaczonej grupy, trzecia to ustawienia i programy. W pierwszej kolumnie program sam tworzy dwie grupy: All Devices (Wszystkie urządzenia) oraz USB Connected (Podłączone przez USB). Pozostałe grupy urządzeń tworzone są przez administratora – użytkownika programu. Zawartość drugiej kolumny zmienia się w zależności od wybranej grupy urządzeń – pokazywane są tylko zarządzane urządzenia należące do wybranej grupy. W trzeciej kolumnie jest aktualny stan wgrywanych programów oraz ustawień urządzeń. Możemy zmienić wszystko, co było ustawione w trybie Prepare. W dowolnym momencie możemy dodać albo usunąć program, dodać albo usunąć profil lub zmienić nazwę urządzenia. Po podłączeniu urządzenia nasze ustawienia zostaną uwzględnione w nowej konfiguracji urządzenia.

ac2_2Kilka słów o zmianach ustawień. Pierwszą pozycją po rozwinięciu menu Update iOS jest „When update is available” – po jej wybraniu system urządzenia zostanie uaktualniony do najnowszej wersji po jego podłączeniu do komputera z uruchomionym Apple Configurator. Drugą jest „Never update device” – nigdy nie uaktualniaj urządzenia. Ostatnia, najbardziej skomplikowana: „When device is in recovery” uaktualnia system tylko wtedy, gdy urządzenie jest w trybie recovery, restore, uaktualniania firmware lub gdy urządzenie staje się niezarządzanym.

Drugie menu to Restore. Za pomocą jego opcji możemy utworzyć kopię zapasową urządzenia, zapoznać się z listą wykonanych kopii zapasowych i usunąć niepotrzebną kopię, odtworzyć zawartość urządzenia lub nie dokonywać niczego (ustawienie domyślne).

Trzecie menu w oknie Supervise to menu Lock to App. Umożliwia ono zablokowanie używania przycisku Dom urządzenia do zmiany aktywnego programu (aby z tego skorzystać, urządzenie musi pracować w systemie iOS 6 lub nowszym). Przycisk Options obok tego menu umożliwia zablokowanie używania także innych przycisków urządzenia.

Zaleca się dokonać zmian w konfiguracji urządzeń bez ich podłączania, kliknięcie w przycisk Refresh i później dopiero podłączanie kolejnych zarządzanych urządzeń.

W trybie Supervise możemy też zapoznać się z informacjami o urządzeniu (menu File/Get Info) lub wyeksportować te informacje do pliku .csv. Aby uzyskać plik z tymi danymi zaznaczamy interesujące nas urządzenie lub grupę urządzeń i wybieramy z menu Devices opcję Export device info. Będziemy mogli wybrać, czy chcemy uzyskać plik identyfikatorów urządzeń (.deviceids), czy plik tekstowy z danymi oddzielanymi przecinkami. Jeśli wybierzemy drugą opcję, uzyskamy plik tekstowy z potrzebnymi nam danymi (będziemy mogli wybrać interesujące nas dane spośród: nazwa urządzenia i jego pojemność, numer seryjny, adresy sprzętowe kart Wi-Fi i Bluetooth).

ac2_1

Możemy też wyłączyć zarządzanie danym urządzeniem – jeśli to uczynimy, urządzenie stanie się zarządzanym przez użytkownika i administrator (czyli my) nie będzie miał już większego wpływu na pracę urządzenia. Wyłączanie zarządzania odbywa się po zaznaczeniu urządzenia i wybraniu opcji Unsupervise z menu Devices programu. Urządzenie takie zostanie wymazane i usunięta zostanie z niego cała zawartość – programy, dokumenty i media. Jeśli chcemy wykorzystać te dane, powinniśmy wykonać kopię zapasową urządzenia przed wybraniem Unsupervise.

ac2_3

3. Tryb Assign

Dochodzimy wreszcie do trzeciego trybu pracy programu – trybu Assign. W tym trybie decydujemy o pewnej personalizacji urządzenia – przypisujemy urządzenie do konkretnego użytkownika lub łączymy grupę użytkowników z grupą urządzeń. Możemy wgrać na urządzenia potrzebne ich użytkownikom dokumenty. Tylko uwaga, wgrać możemy dokumenty tylko tych programów, które obsługują udostępnianie przez iTunes. Wskazujemy najpierw dokument, który chcemy wgrać, później – program, który ma „przyjąć” dokument.

ac2_4

Kolejna czynność po przygotowaniu dokumentów dla użytkownika, czy grupy to „powiązanie” użytkownika (grupy użytkowników) z urządzeniami. Zaznaczamy użytkownika (grupę) i klikamy w przycisk Check Out. Pojawia się lista grup urządzeń, z których wybieramy jedną.

Jeśli użytkownik jest już „powiązany” z urządzeniem, po jego zaznaczeniu pojawi się przycisk Check In. Jego naciśnięcie spowoduje wykonanie kopii dokumentów wybranego użytkownika. Dzięki temu możemy w łatwy sposób przenieść dokumenty użytkownika na jego nowe urządzenie.

 

Na razie nie mówiliśmy o profilach i ich zarządzaniu. Omówimy to w następnych odcinkach.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Ogólne. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.