Był sobie QuickTime Streaming Server

Kilka lat temu, przy każdej możliwej okazji pokazywałem ludziom co mogą uzyskać uruchamiając QuickTime Streaming Server na swoich serwerach makowych. Wielu ze słuchaczy bawiło się przy tej okazji świetnie publikując swoje materiały multimedialne. Niestety od wersji 10.7 serwera QTSS jest już nieobecny. I co dalej? Zostaje tylko YouTube?

W najbliższym czasie spróbuję omówić kilka rozwiązań na publikowanie multimediów na swoim serwerze (chociaż w większości przypadków, nie musi to być serwer). Na początek program ServeToMe – darmowy program umożliwiający streaming do pobrania ze strony http://projectswithlove.com/streamtome/servetome.html. Po pobraniu, zainstalowaniu i uruchomieniu programu system oczekuje na klienta usługi. Domyślnie udostępnia biblioteki iTunes i iPhoto oraz zawartość katalogu ~/Movies (~/Filmy w polskiej wersji językowej). Poniżej okno programu:

ServeToMe

Konfiguracja jest banalna.

Wadą tego programu jest, że do odtwarzania publikowanych multimediów konieczny jest specjalny program kliencki – StreamToMe. Ten program można pobrać z App Store. Korzystanie z niego nie jest trudne. Poniżej okno programu:

StreamToMe

Po krótkich testach mogę powiedzieć, że ta para programów całkiem ładnie działa. Nie miałem jednak możliwości obciążyć serwer dużą liczbą transmisji. Jedno, czego nie zauważyłem, to możliwość prowadzenia transmisji na żywo. Ale cudów nie wymagajmy.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Rozważania o maczkach. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.