FTP na 10.8, mała niespodzianka

Wyobraźcie sobie mili Państwo OS X Server 10.8.

Następnie wyobraźcie sobie, że użytkownicy tego serwera korzystać będą tylko i wyłącznie z udostępnianych plików (AFP i SMB). Naturalną więc metodą konfiguracji jest utworzenie tych użytkowników w domenie lokalnej (/Local/Default) i pozbawienie ich możliwości logowania do systemu serwera – nie mają tworzonych katalogów domowych.

Po pewnym czasie coś strzela do głowy właścicielowi serwera i postanawia uruchomić usługę FTP (w 10.8 może już to zrobić każdy, w 10.7 mógł tylko taki, który umiał wpisać odpowiednią komendę w Terminalu). Wydaje się Wam zapewne, że stworzeni wcześniej użytkownicy bez problemów będą się mogli połączyć z serwerem FTP. A tu czeka niespodzianka! Nic z tego, nie łączą się. Sprawdzacie, oczywiście, SACL (uprawnienia do korzystania z usług) ale widzicie, że użytkownicy ci mają prawo korzystać z FTP. Mają prawo ale serwer to ich prawo lekceważy i skorzystać nie pozwala. Ki diabeł?

Otóż diabeł, jak zwykle, tkwi w szczegółach. W 10.8 z usługi FTP może skorzystać tylko taki użytkownik, który ma ustawioną powłokę logowania do środowiska znakowego (Login Shell). We wcześniejszych wersjach serwera applowskiego jest tak samo. Tyle tylko, że wcześniej każdy nowy użytkownik miał „z urzędu” ustawiony login shell, a w 10.8 użytkownicy pozbawieni katalogu domowego, są też pozbawieni powłoki.

I mamy problem. Dość łatwy do rozwiązania – wystarczy zaznaczyć użytkownika w programie Server, rozwinąć menu kontekstowe (prawy przycisk myszy lub Ctrl-klik) i z tego menu wybrać Advanced Options. Tam znajdziemy menu wyskakujące, które pozwala ustawić powłokę dla użytkownika.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Rozważania o maczkach. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.